Dlaczego picie wody jest ważne? 5 najważniejszych faktów na temat picia wody

Dlaczego picie wody jest ważne? 5 najważniejszych faktów na temat picia wody

Lato przyszło w tym roku wyjątkowo wcześnie. Wraz ze wzrostem temperatury rośnie zapotrzebowanie organizmu na wodę. Najlepszym wyborem będzie woda bogata w składniki mineralne. Dlaczego warto pić wodę mineralną?

Woda mineralna nie tylko zaspokaja pragnienie i nawadnia nasz organizm. Jest również źródłem zdrowia i prawidłowego przebiegu podstawowych procesów życiowych. Pisaliśmy już między innymi o tym, jaki wpływ na skórę i włosy ma woda mineralna: http://piwniczanka.pl/baza-wiedzy/jaki-wplyw-na-skore-i-wlosy-ma-picie-wody-mineralnej Teraz dodamy, że brak płynów w organizmie może być nawet przyczyną bólu mięśni i kręgosłupa. O innych powodach, dlaczego picie wody jest tak bardzo ważne, dowiesz się z tego artykułu.

Odpowiednie nawodnienie

Organizm ludzki w 70% składa się z wody, ściślej mówiąc stanowi ona około 70% masy ciała. Nawet niewielkie odwodnienie daje objawy w postaci osłabienia i pogorszonego samopoczucia. Aby utrzymać optymalny stan nawodnienia organizmu, powinniśmy wypijać dziennie 1 litr wody na każde 30 kg masy ciała. Najlepszą formą, w jakiej możemy dostarczyć płyny do organizmu, jest dobra woda. Dobra oznacza tu wodę mocno lub słabo zmineralizowaną, bogatą w składniki mineralne, ale wykazującą również odpowiednią proporcję tych składników.

Minerały

Woda mineralna powinna być bogata w takie minerały jak: magnez, wapń, wodorowęglany, sód, potas, fluorki i siarczany. Jaki korzystny wpływ na organizm mają poszczególne minerały, możesz sprawdzić w naszej tabeli: http://piwniczanka.pl/sklad-wody Istotną kwestią jest stosunek ilościowy zawartości wapnia i magnezu, czyli najważniejszych pierwiastków. Magnez w wodzie mineralnej musi być w odpowiednim ilościowym stosunku względem zawartości wapnia, tak by organizm łatwo przyswajał te pierwiastki. Nie wystarczy pić mleko i spożywać przetwory mleczne, aby uniknąć niedoborów wapnia prowadzących do osteoporozy, ponieważ w tych pokarmach występują niewielkie ilości magnezu. Wapń zawarty w tych produktach powoduje, iż magnez jest gorzej przyswajalny, a ponadto magnez występujący w bardzo małych ilościach zmniejsza wchłanianie wapnia. Trzeba więc suplementować te składniki za pomocą dobrej wody mineralnej, posiadającej Ca i Mg w odpowiednich proporcjach. Idealna jest woda, w której stosunek wapnia do magnezu wynosi 2:1. Proporcje te sprawiają, że przyswajalność wapnia i magnezu z wody mineralnej Piwniczanka jest na optymalnym poziomie.

Najlepsza dieta

Przy odchudzaniu wodę mineralną lub średniozmineralizowaną pić można do woli, ponieważ nie dostarcza ona organizmowi kalorii. Warto więc wypijać szklankę lub dwie szklanki wody przed posiłkiem, aby szybciej zaznać uczucia sytości i dzięki temu zjeść mniejszą porcję. Najważniejszą jednak jej rolą w procesie gubienia zbędnych kilogramów jest fakt, iż optymalne nawodnienie organizmu to jeden z podstawowych warunków, które muszą być spełnione, aby proces spalania kalorii, a tym samym tkanki tłuszczowej przebiegał prawidłowo. Aby organizm spalał zbędne kalorie, musimy więc dostarczać mu odpowiedniej ilości płynów. Nie powinniśmy dopuszczać do stanu, kiedy chce nam się pić – taki stan świadczy już o odwodnieniu organizmu. Wodę najlepiej pić regularnie, w niewielkich ilościach. I mieć ją zawsze pod ręką, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego. To oczywiste, że gdy chce nam się pić, znosimy wysiłek znacznie gorzej i nie dajemy z siebie wszystkiego.

Kręgosłup w dobrym stanie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niedostateczne nawodnienie organizmu może być przyczyną bólu kręgosłupa. Wyjaśniamy, dlaczego: kręgosłup składa się z krążków międzykręgowych, czyli mazistych substancji. Ich skład w większości stanowi woda. Dlatego, jeśli nie ma jej w odpowiedniej ilości w organizmie, zabraknie jej również w krążkach międzykręgowych, co spowoduje ich osłabienie, w rezultacie którego tracą one naturalne zdolności do regeneracji. Może to powodować uczucie bólu w kręgosłupie.

Mięśnie i stawy

Nie tylko kręgosłup, ale i mięśnie oraz ścięgna wymagają nawodnienia. Tkanki miękkie muszą być odpowiednio nawodnione. Nie mogą być suche, ponieważ nie przesuwałyby się elastycznie względem siebie. Woda zapewnia prawidłową mechanikę ruchu. Jeśli ten podstawowy warunek nie jest spełniony, mogą pojawić się dolegliwości bólowe związane z układem ruchu.