EKSPERYMENT SĄDECKI
Początek działalności rozlewni w 1968 roku miał ścisły związek z tzw. „eksperymentem nowosądeckim”. Był to unikatowy w skali kraju program społeczno-gospodarczy, dzięki któremu cały region rozwinął się ekonomicznie do tego stopnia, że zaczęto wręcz mówić o pewnego rodzaju cudzie.
Podstawowym założeniem eksperymentu sądeckiego było podniesienie poziomu życia mieszkańców poprzez wykorzystanie bogactw naturalnych ziemi – wód mineralnych, ekologicznego rolnictwa, walorów turystycznych oraz uzdrowiskowych.
CZYTAJ DALEJ
Koncepcja ta uwzględniała specyfikę gospodarczo-społeczną Sądecczyzny. Ówczesne warunki życia w górach były bardzo trudne, dlatego lokalna społeczność od początku przyjęła program rozwoju z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem. Do dziś jest on pamiętany jako wspólne dobro, które mieszkańcy sami wypracowali i zbudowali.
Dynamiczny rozwój lokalnej przedsiębiorczości
Zdaniem niektórych badaczy, eksperyment trafił na podatny grunt ze względu na dużą zaradność lokalnej ludności i ich swoisty gen przedsiębiorczości. W połączeniu z nowatorskimi decyzjami samorządowymi doprowadziło to do powstania kilku dużych zakładów przemysłowych w regionie. Jednym z nich był właśnie Zakład Butelkowania Wody Mineralnej w Piwnicznej – Zdroju prowadzony przez Nowosądeckie Zakłady Spożywcze Przemysłu Terenowego w Grybowie. Wtedy to zaczęto rozlewać Piwniczankę do butelek w celach handlowych na szeroką skalę. Po przemianach ustrojowych w 1989 roku, firma zmieniła formę własności i tym samym została utworzona Piwniczanka Spółdzielnia Pracy.
CZYTAJ DALEJ
W ramach eksperymentu sądeckiego mocno rozbudowano również bazę turystyczną i uzdrowiskową regionu oraz całą lokalną infrastrukturę. Powstały liczne placówki hotelowe, gastronomiczne i lecznicze, a także szkoły i nowe drogi asfaltowe. Zmodernizowano oświetlenie uliczne, oraz sieci wodociągowe i gazowe.