Dlaczego powinniśmy pić dużo wody podczas upałów?

Dlaczego powinniśmy pić dużo wody podczas upałów?

Szczególnie w trakcie letnich fal upałów słyszymy, że powinniśmy pić dużo wody. Co oznacza dużo? Czy jest litr, dwa, a może jeszcze więcej? Nie jest to jedyne pytanie które sobie zadajemy. Dlaczego warto pić wodę? Dlaczego powinniśmy pić dużo wody podczas upałów? Jak często ją pić? Jaką wodę pić? Nie ulega wątpliwości, że woda jest ważna. Jak się okazuje, często ważniejsza niż większość z nas mogłaby sądzić.

Ile wody piją Polacy?

Człowiek aż w 60 procentach składa się z wody. Dlatego powinno się ją stale dostarczać do organizmu, aby zachować jej prawidłowy poziom. Polacy wypijają średnio około 1,6 litra płynów dziennie. Instytut Żywności i Żywienia zaleca 2,5 litra dla mężczyzn i 2 litry dla kobiet na dobę. Dla kobiet w ciąży ilość ta wynosi 2,3, a dla karmiących piersią 2,7 litrów. Bardziej szczegółowe rekomendacje mówią nawet, że na każde 30 kilogramów wagi powinno się wypijać litr wody (czyli jeśli ważysz na przykład 60 kilogramów, oznacza to 2 litry na dobę). Oprócz kobiet w ciąży i karmiących, więcej wody powinni pić również sportowcy, ludzie starsi oraz chorzy. Najlepiej jest pić częściej, a w mniejszych ilościach, niż zbyt dużo za jednym razem.

Dlaczego woda jest ważna?

Nie odpowiedzieliśmy jednak wciąż na pytanie, dlaczego powinniśmy pić dużo wody podczas upałów. Oprócz gaszenia pragnienia w upalne dni, woda spełnia również szereg innych funkcji. Reguluje temperaturę kiedy jest nam zbyt gorąco, przenosi odżywcze składniki do kluczowych miejsc w naszym organizmie, polepsza wygląd oraz nawodnienie skóry, przyspiesza proces trawienia, a także dostarcza energię i poprawia samopoczucie. Jej niedobór w organizmie potrafi z kolei doprowadzić do wielu niekorzystnych następstw. Odwodnienie objawia się nie tylko najbardziej zauważalnym wzmożonym pragnieniem, ale również rozdrażnieniem, bezsennością, zaczerwienieniem skóry, utratą apetytu, a nawet zatruciem organizmu. Brak wody w połączeniu z długotrwałym wystawieniem na działanie promieni słonecznych, może prowadzić do hipertermii, czyli przegrzania organizmu, którego objawy oraz następstwa potrafią być bardzo groźne dla organizmu.

Co pić w trakcie upałów, a czego lepiej nie?

Woda powinna stanowić nasz główny napój w trakcie upałów. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy rezygnować z innych płynów. Zbawienny wpływ mają również owoce, nie tylko w formie koktajli. Najwięcej wody zawierają ogórek, a także melon. Ze względu na wysoką zawartość potasu, pomidor jest szczególnie zalecany podczas gorących dni, na przykład w formie gazpacho. Od stuleci na Bliskim Wschodzie pije się również wywar i herbatę z mięty, które ochładzają organizm.
Podczas letnich, gorących dni, należy za to unikać alkoholu, kawy, czy mocnej herbaty, które niekorzystnie wpływają na ciśnienie krwi. Warto również trzymać się z daleka od napojów gazowanych, które wypłukują z organizmu ważne minerały.

Na pytanie “dlaczego powinniśmy pić dużo wody podczas upałów” można odpowiedzieć krótko - żeby się dobrze oraz zdrowo czuć. W trakcie występowania szczególnie wysokich temperatur nietrudno o utratę cennych minerałów, złe samopoczucie, czy osłabienie. Należy jednak pamiętać, że również zbyt duża ilość wody nie jest dla nas korzystna. Aby z nią nie przesadzić, wystarczy mieć wodę pod ręką i pić kiedy jesteśmy spragnieni.