Jaki wpływ na skórę i włosy ma picie wody mineralnej?

Jaki wpływ na skórę i włosy ma picie wody mineralnej?

Twarz jest wizytówką każdego człowieka – gładka, promienna skóra i lśniące włosy podnoszą samoocenę i wpływają pozytywnie na satysfakcję z życia. Dlatego też niezwykle ważne jest, by potrafić o nie zadbać. Istnieje wiele skutecznych sposobów pozwalających na pielęgnację cery od wewnątrz. Jednym z nich jest regularne picie wody mineralnej. Jakie efekty przynosi? Dowiecie się z naszego artykułu!

Woda dla zdrowej i gładkiej skóry

Skóra to nie tylko „opakowanie” naszego ciała. To największy organ w ludzkim ciele, odpowiedzialny za regulację temperatury, zapobieganie utracie wody i ochronę ciała przed czynnikami zewnętrznymi. Niemal 20% wody, z której składa się organizm człowieka, znajduje się właśnie w skórze. Woda jest głównym materiałem budulcowym komórek i elementarną częścią płaszcza hydrolipidowego naskórka. Jednak rozmieszczenie wody w skórze jest nierównomierne. W skórze właściwej znajduje się mniej-więcej 60% wody, natomiast w warstwie rogowej jedynie około 13%. Aby skóra była gładka i elastyczna, należy zadbać o odpowiednie proporcje wody we wszystkich jej warstwach, pijąc wodę mineralną. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, kiedy przymrozki wysuszają warstwę rogową skóry.

Przesuszona skóra oznacza, że proces odnowy naskórka przebiega nieprawidłowo, co w konsekwencji przyspiesza utratę wody. Krem nawilżający może łagodzić objawy, jednak nie nawilży skóry od wewnątrz, a to właśnie tam odwodnienie wyrządza największe szkody. Znajdujące się w skórze właściwej fibroblasty to komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny – dwóch białek utrzymujących odpowiednio nawilżenie i strukturę skóry. Odwodnienie rzędu nawet 2% zaburza pracę fibroblastów, co przyspiesza proces starzenia, wiotczenia skóry i powstawania zmarszczek. Jak temu zaradzić? Naturalny przepływ wody w skórze przebiega od tkanki podskórnej do naskórka. Jako że korzystając ze środków zewnętrznych takich jak kremy czy balsamy można jedynie powstrzymać utratę wody, dostarczenie jej powinno odbywać się od wewnątrz. Zalecamy regularne picie małych porcji wysokozmineralizowanej wody mineralnej, która dostarczy niezbędnych składników mineralnych: magnezu, wapnia, potasu czy wodorowęglanów w ich wysoko przyswajalnej formie. Taką wodą jest na przykład naturalna woda mineralna Piwniczanka.

Woda a grube, lśniące włosy

Włosy są nieodłącznie związane z wodą. Za ten związek odpowiadają przede wszystkim ceramidy – naturalne tłuszcze, które pełnią rolę spoiwa. Dachówkowata struktura włosów wypełniona jest kwasami tłuszczowymi, które wiążą cząsteczki wody, nadając im objętości i połysku. Ceramidy mają budowę ciekłokrystaliczną, dlatego niezwykle ważne jest ich odpowiednie uwodnienie. Zdrowe włosy składają się w około 10% z wody. Wystawione na skrajne temperatury, suche powietrze lub detergenty tracą ceramidy, a wraz z nimi swoje właściwości. Włosy pozbawione naturalnej warstwy tłuszczowej (sebum) nie są chronione przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, promieniowaniem i parowaniem wody z łodygi. Jeśli do tego dojdzie, włosy staną się szorstkie, twarde i łamliwe. Przedłużone odwodnienie może skutkować nawet powstaniem tzw. suchego łupieżu.

Dbanie o zdrowe włosy jest niezwykle proste. W przeciwieństwie do skóry, włosy można skutecznie nawilżać od środka i od zewnątrz! Picie wody mineralnej to nie tylko sposób na odbudowanie gospodarki wodnej, ale też przygotowanie organizmu do intensywnej regeneracji. Spożywanie około 2 litrów wody dziennie przynosi ogromne korzyści dla układu pokarmowego. Przyspieszony metabolizm pozwala na szybsze wchłanianie witamin i minerałów niezbędnych do odbudowania struktury włosów. Dodatkowo, picie wysokozmineralizowanej wody mineralnej o wysokiej zawartości wapnia ma ogromny wpływ na przyswajalność żelaza, które wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu.

O ile bogaty w mikro- i makroelementy skład wody mineralnej działa doskonale jako składnik diety, woda płynąca w kranie używana do pielęgnacji włosów powinna być miękka. Mydło, wchodząc w reakcję z twardą wodą, tworzy nierozpuszczalne sole wapnia i magnezu. Osadzają się one na włosach i blokują pory w skórze, wysuszając lipidową warstwę ochronną. Woda o niskim stopniu mineralizacji, czyli woda miękka, dokładnie myje włosy, po czym wypłukuje pozostałości kosmetyków. Pomocne okażą się też maseczki na bazie nienasyconych tłuszczów i kuracje ceramidowe, jednak należy pamiętać, że nie zastąpią one naturalnych zdolności regeneracyjnych organizmu ani zbalansowanej gospodarki wodnej.

Wybierając dobrą wodę do picia, warto zwrócić uwagę na jej skład i właściwości – stosunek wapnia do magnezu w proporcji 2:1 ułatwia przyswajanie minerałów. Dokładnie taką proporcją charakteryzuje się wysokozmineralizowana woda mineralna Piwniczanka.